Już od dłuższego czasu nie mieliśmy wolnego wieczoru. Codzienna obróbka filmów, szukanie inspiracji, spotkania z klientami – życie ma swoje tempo. W każdym biznesie a zwłaszcza w takim, który jest pasją życiową musi być czas na chwilę przemyśleń. My to nazywamy: ‚ostrzeniem piły’. Robimy to regularnie. To jeden z najważniejszych procesów w obszarze naszego filmowania. Poświęcamy wówczas kilka godzin na to, żeby przemyśleć- ‚Co możemy usprawnić? Co możemy robić lepiej? Jak opowiadać inaczej historie filmowe? Jak kadrować? Jak komunikować się z klientami? …” Tym razem postanowiliśmy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

Pierwsze: W jaki sposób będziemy oddawać filmy naszym klientom?

Drugie: Jaki czas jest nam potrzebny na oddanie naszych filmów swoim klientom?

Zajmijmy się pierwszym pytaniem:

Cudowne jest to, że jest ogromna możliwość. Na rynku jest sporo firm, które proponują przeróżne rozwiązania. Idąc na skróty, można powiedzieć, że swoim klientom możemy oddać filmy fizycznie (na wybranym nośniku np. pendrive, DVD) lub wirtualnie (poprzez upgrade filmu na serwer).

Przyjrzyjmy się zaletom i wadom poszczególnych rozwiązań.

PENDRIVE/DVD

plusy:

  • nośnik utrwala filmy na stałe, zostaje z nami na lata
  • nośnik może być oddany w pięknej formie – drewnianej oprawie itp.
  • można przegrać plik o dowolnym rozmiarze, nie troszcząc się o miejsce na serwerze
 • trzymasz w ręki ostateczny efekt – to namacalny wymiar

minusy:

  • brak możliwości natychmiastowego dzielenia się filmem z najbliższymi
  • brak like’owania: teraz bardzo popularne jest dzielenie się linkami na facebook, youtube itd.
 • nieco dłuższy czas oczekiwania na produkt (dochodzi czas przesyłki)

UMIESZCZENIE FILMU NA SERWERZE:

plusy:

  • film w wysokiej jakości umieszczony na serwerze (używamy płatnych serwerów, które pozwalają nam na wgranie filmu w wysokiej jakości). Dzięki temu nie martwimy się, że ktoś oglądając nasze filmy będzie skazany na kiepski bitrate.
  • natychmiastowa wysyłka gotowego materiału – klienci nie muszą czekać na produkt (no może kilka godzin na wgranie materiału na serwer). Nie ma znaczenia czy mieszkasz w Zielonej Górze, Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie. Film z wesela może być odebrany bez udziału kuriera.
  • możliwość umieszczenia filmu dokumentalnego zabezpieczonego hasłem: nasi klienci mogą dzielić się filmem tylko z wybranymi przez siebie osobami
 • możliwość zgrywania filmów na dysk, a dzięki temu film zostaje z klientem na zawsze

minusy:

  • nie trzymasz finalnego produktu w ręku w ‚drewnianej obudowie’
 • film na serwerze trzymamy około 6 miesięcy, po tym okresie usuwamy film dokumentalny. Chodzi o pewne limity na serwerach. Pamiętajmy, że każdy film to minimum 500MG a dłuższe filmy to około 3GB

Testowaliśmy wiele rozwiązań, obecnie pozostajemy przy wirtualnych rozwiązaniach. To dla nas łatwiejsze i daje większe możliwości kontroli. A co Wam bardziej pasuje?

Czas na drugie pytanie:

Ile czasu potrzebujemy na oddanie naszych filmów swoim klientom?

Co do zasady: potrzebujemy około 6 miesięcy od momentu zebrania materiału, czyli dnia ślubu i wesela. Dlaczego? Najważniejsze to zrozumieć proces.. Ktoś, kto nie jest z branży myśli sobie najczęściej.. hmm.. 4 minuty filmu i kilka tysięcy złotych.. Ten to zarabia kasę. No tak. Rzeczywiście można obejrzeć film w kilka minut i stwierdzić, ze dokładnie tyle czasu zajęła jego obróbka. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Samo nakręcenie materiału to najprzyjemniejsza i najkrótsza część naszej pracy. Pominiemy to, że do zebrania materiału przygotowywaliśmy się długimi miesiącami: analiza kadrów, analiza ustawień kamer, analiza obiektywów, przysłon, sposobu ruchu, łapania momentów.. Kiedy zbierzemy ten materiał: mamy do czynienia z kilkuset plikami o łącznej ‚wadze’ ok. 200-300 GB. Teraz czas na wybór utworów muzycznych. Za każdym razem indywidualnie: obserwujemy stylistykę wesela, klimat ślubu, wsłuchujemy się w Młodych, a później wybieramy. Trwa to od 2-5 dni. Nieźle, prawda? Ale wierzcie nam lub nie – to jeden z najważniejszych momentów. Dopiero później zabieramy się za układanie historii. Większość firm na rynku układa filmy w sposób typowy: czyli reportersko, zgodnie z zegarem. My układamy filmy według tego, co czujemy, a to wydłuża proces. Artystyczne podejście zawsze kosztuje: czas, czasem frustrację. Dopiero wówczas, gdy mamy gotowy układ filmu przychodzi czas na kolorystykę, efekty i ostateczne ‚lakierowanie’. Diabeł tkwi w szczegółach. Sami wiecie jak wiele czasu w remoncie domu kosztuje ‚wykończeniówka’. Jak chcesz ją zrobić dobrze, to musisz poświęcić sporo i czasu i pieniędzy i uwagi. Dla wątpiących mamy propozycję: nakręćcie film z wakacji a następnie spróbujcie zrobić teledysk. Dopiero wówczas doświadczycie czym jest nasza praca. Mimo wszystko uwielbiamy ją i nie zamienimy jej na nic innego.

Na koniec dobra informacja: czas 6-ciu miesięcy to maksymalny czas, w którym oddajemy nasze filmy. Średnio oddajemy filmy po 3-ch miesiącach i niech tak pozostanie.

pepa film slubnypendrive film weselny